Kiedy Twoja pociecha ze słodkiego malucha zmieni się w zbuntowanego nastolatka, do lamusa odejdą zabawki, a wraz z nimi bajkowe motywy na ścianach i dziecięce meble. Oznacza to, że czeka Cię spore wyzwanie aranżacyjne. Sprawdź, jak urządzić pokój nastolatka, by można było się w nim uczyć i spędzać wolny czas. Podpowiadamy w tym artykule.

Jak urządzić pokój młodzieżowy – poznaj uniwersalne wskazówki

Zanim zaczniesz przeszukiwać internet i poradniki wnętrzarskie w poszukiwaniu inspiracji, ustalmy jedno. Nie ma czegoś takiego, jak pokój młodzieżowy, który spodoba się każdemu nastolatkowi. Dlatego nie rób niczego bez porozumienia ze swoim dorastającym dzieckiem. Pamiętaj, że w tym wieku nastolatek wyraża siebie na różne sposoby, również przez to, jak wygląda jego azyl, czyli własny pokój. Dlatego właśnie w tym artykule ograniczymy się do ogólnych wskazówek, które będą dla Ciebie dobrym punktem wyjścia.

Kup łóżko z szufladami i dodatkowym miejscem do spania

Dla nastolatków szczególnie ważne są relacje z rówieśnikami. To ten wiek, w którym można przegadać całą noc, a rano obudzić się rześkim i gotowym na podbój świata. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup łóżka z dodatkowym, wysuwanym miejscem do spania. Praktyczne rozwiązanie to również łóżko z szufladami, do których można schować pościel lub inne rzeczy, których nastolatek nie chce trzymać na widoku.

Zamontuj półki nad biurkiem/i lub łóżkiem

Biurko oraz łóżko to dwa najczęstsze miejsca, w których nastolatek czyta i uczy się. Praktycznym rozwiązaniem będzie więc zamontowanie nad nimi półek na książki oraz inne drobiazgi, które są na bieżąco potrzebne Twojemu dziecku. Dzięki temu będzie mieć je pod ręką, a przy okazji – zaoszczędzisz trochę miejsca.

Kup funkcjonalne biurko oraz regulowane krzesło

Okres intensywnego wzrostu sprzyja rozwojowi różnych wad postawy. Nastolatek spędza dużo czasu w pozycji siedzącej i chociaż nie masz wpływu na to, jak siedzi, możesz stworzyć takie warunki, by było mu wygodnie i nie musiał się garbić. Dlatego najlepiej zainwestuj w solidne krzesło z regulacją wysokości. Tak, by dziecko, będąc wyprostowanym, mogło swobodnie oprzeć ręce na biurku. Dobrze, żeby biurko znajdowało się blisko okna. To sprawia, że w ciągu dnia nastolatek będzie mógł długo korzystać z dobrodziejstw naturalnego oświetlenia.

Pozwól nastolatkowi wybrać kolor ścian i mebli

Jak już wspominaliśmy, nastolatki wyrażają siebie na różne sposoby. Niektóre mogą wybrać stonowane kolory, podczas gdy inne uczynią ze swojego pokoju mroczne królestwo. Weź również pod uwagę, że na ścianach mogą pojawić się plakaty, a nawet różne napisy. Dlatego zadbaj o to, by farba lub tapeta była odporna na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. Resztę pozostaw swojej dorastającej latorośli.

Zapytaj nastolatka, czego potrzebuje

Nieważne, ile poradników przeczytasz i jak dobre będziesz mieć pomysły. I tak najwięcej dowiesz się od swojego dziecka. Dlatego zapytaj, bez czego nie wyobraża sobie swojego pokoju, jakie meble są mu potrzebne. aj nastolatkowi pieniądze na dodatki, które sprawią, że miejsce to stanie się dla niego prawdziwym azylem.

Jak urządzić pokój młodzieżowy – podsumowanie

Na pewno pamiętasz jeszcze jak to jest być nastolatkiem. Urządzanie pokoju młodzieżowego to symboliczne zakończenie dzieciństwa. Taki pokój to dla młodego człowieka coś więcej niż miejsce odpoczynku i nauki. To jego azyl, gdzie chce czuć się dobrze i bezpiecznie. Czasem jednak wystarczy jedno nieprzewidziane zdarzenie, np. kradzież z włamaniem, by zniszczyć to poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc chcesz uchronić siebie i swoją rodzinę przed finansowymi skutkami różnych niespodziewanych sytuacji, pomyśl o dobrym i dopasowanym do Twoich potrzeb ubezpieczeniu domu lub mieszkania.