W czasach wszechobecnej cyfryzacji bardzo często mamy do czynienia ze zmęczeniem oczu. Zarówno ekrany komputerów, używane do codziennej pracy, jak i telefonów czy telewizorów emitują światło niebieskie, które może powodować dyskomfort związany ze wzrokiem, a nawet zaburzenia rytmu dobowego. Kluczową kwestią jest odpowiednia ochrona oczu, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Co jest źródłem problemu?

Często pracując przed komputerem można mieć wrażenie, że wzrok nie funkcjonuje tak jak powinien. Niektóre osoby skarżą się też na problemy z zasypianiem. Okazuje się, że przyczyną może być między innymi światło niebieskie emitowane przez urządzenia cyfrowe, a na które narażone są oczy, często przez kilka godzin dziennie. Zdarza się, że nawet przed snem przeglądamy internet w telefonie, dostarczając oczom dodatkową dawkę światła niebieskiego na sam koniec dnia, a następnie przez dłuższy czas mamy problem z zaśnięciem.

Światło niebieskie to światło o wyższej energii niż inne kolory światła. Jest naturalnie emitowane przez słońce, ale także sztucznie przez, między innymi, urządzenia cyfrowe i diody LED. W pewnej ilości światło niebieskie jest potrzebne do utrzymywania prawidłowego rytmu dobowego, natomiast w nadmiernej ilości potrafi powodować negatywne objawy takie jak:

  • zaczerwienienie oczu,
  • obniżenie ostrości widzenia,
  • łzawienie i suchość oka,
  • uczucie zmęczenia oczu,
  • bóle głowy.

Okulary chroniące przed światłem niebieskim

Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem są okulary do komputera. Okulary te najczęściej wyposażone są w filtr, który ogranicza ilość światła niebieskiego, które przedostaje się do oczu. W ten sposób pozwala chronić oczy przed wystąpieniem negatywnych objawów nadmiaru światła. Do przykładowych korzyści wynikających z korzystania z okularów z filtrem światła niebieskiego należą:

  • redukcja zmęczenia oczu – większy komfort i wydajność pracy,
  • poprawa jakości snu – łatwiejsze zasypianie,
  • ochrona przed innymi szkodliwymi skutkami działania światła niebieskiego.

Okulary z filtrem do komputera można dodatkowo połączyć z korekcją wady wzroku, więc osoby potrzebujące takiej korekcji mogą również skorzystać z udogodnień gwarantowanych przez filtry.

Podsumowanie

Okulary do komputera, chroniące przed światłem niebieskim, stanowią niezawodne rozwiązanie do pracy z urządzeniami cyfrowymi. Dla osób, które spędzają długie godziny przed komputerem, smartfonem czy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, zapewnią oczom upragnioną ulgę i znacznie poprawią komfort i wydajność pracy. Okulary z filtrem mogą być wykonane także z uwzględnieniem korekcji wady wzroku.