Kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem każdego domu. To w tym miejscu przygotowuje się, a często także spożywa rodzinne posiłki. Dlatego warto poświęcić szczególną uwagę projektowi jej wyposażenia. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

Meble dostosowane do potrzeb

Gotowe wyposażenie sprzedawane w sklepach ma uniwersalne rozmiary, które mają spełnić wymagania większości kupujących. Meble na wymiar pozwalają na dopasowanie zarówno do specyficznych potrzeb użytkownika, jak i do konkretnych wymiarów pomieszczenia. Firmy realizujące tego typu zlecenia, oprócz wyboru wielkości szafek pozwalają na wybór takich elementów jak liczba półek, sposób i kierunek otwierania drzwi.  Dodatkowo dają one możliwość doboru konkretnego materiału, z którego będą wykonane oraz koloru poszczególnych elementów. Przykładem strony realizującej tego typu projekty jest https://www.fabrykamebli.pl/.

Trójkąt roboczy

Normą projektowania, która ma zastosowanie nie tylko w profesjonalnych kuchniach, ale również w domowych odpowiednikach jest zasada trójkąta roboczego. Odnosi się ona do trzech najważniejszych urządzeń w każdej kuchni: lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Z jednej strony nie mogą one znajdować się obok siebie, ponieważ rodzi to różnorakie problemy. Źródła ciepła nie powinny znajdować się blisko lodówki, bo mogą zakłócać jej prawidłową pracę i zwiększać pobór prądu. Złym pomysłem jest także umieszczenie zlewu zbyt blisko kuchenki, ponieważ krople wody padające na rozgrzany olej stwarzają niebezpieczeństwo. Dodatkowo żywność przed obróbką termiczną wymaga miejsca, na którym można ją przygotować. Dlatego pomiędzy tymi trzema urządzeniami powinny znajdować się szafki z blatami. Z reguły uważa się, że minimalna odległość oddzielająca je powinna wynosić 90 cm w bardzo małych pomieszczeniach, a w kuchniach standardowej wielkości przynajmniej 120 cm. Jednocześnie, kiedy znajdują się one zbyt od siebie zarówno gotowanie, jak i ich późniejsze sprzątanie stają się męczące i niewygodne.

Styl i kolor

Zasady wizualnego dobierania mebli do kuchni są podobne jak w przypadku innych pokoi. W przypadku małego metrażu najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny oraz jasne kolory. Kluczem do optycznego powiększenia pomieszczenia jest zwiększenie ilości światła. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie dużych okien zapewniających większą ilość wpadających promieni słonecznych. Uzupełnieniem tego rozwiązania jest pomalowanie ścian na jasne kolory i zamontowanie szafek w podobnych odcieniach. Kolejnym krokiem może być wykorzystanie oświetlenia LED. Lampki umieszczone pod szafkami dobrze spełnią swoją rolę. Zdecydowanie się na meble kuchenne na wymiar umożliwi dokładny wybór miejsc ich zamontowania.

W przypadku dużej kuchni interesującą alternatywą dla standardowego układu mebli jest wyspa kuchenna. Jest to wolnostojący element zabudowy znajdujący się na środku pomieszczenia. Wykorzystuje się go do zamontowania dodatkowych blatów, zlewozmywaka lub kuchenki. Może służyć ona również do spożywania posiłków, a także pełni funkcję dekoracyjną oraz powiększa dostępną przestrzeń użytkową.

Szczegóły mają znaczenie, przed zamówieniem mebli kuchennych warto zwrócić uwagę na dokładne kolory sprzętu AGD.  Mogą one bowiem wyraźnie różnić się od wybranych szafek. Na przykład ciepła biel posiada odcienie żółtego, zestawienie jej ze śnieżnobiałą lodówką będzie tworzyło zauważalny kontrast. Dlatego w celu uniknięcia podobnej wpadki dobrze jest wcześniej porównać oba kolory i upewnić się, że nie są znacząco różne.