Okna są bardzo ważne dla każdego typu nieruchomości. Niezależnie od tego czy mowa jest o mieszkaniu, domu, czy też budynkach o innym charakterze. Mając okna (a także drzwi), można myśleć o prowadzeniu prac wewnątrz. Niekiedy nie wykonuje się ocieplenia, tylko urządza wnętrze, aby móc jak najszybciej z nich korzystać. Skoro okna pełnią tak istotną rolę w przypadku nieruchomości, warto im się dokładniej przyjrzeć, aby wiedzieć, jakie produkty aktualnie są do wyboru.

Jak można podzielić okna?

Wybór stolarki okiennej niektóre osoby może zaskakiwać. Szczególnie mowa tutaj o osobach, które ostatnią wymianę okien wykonywały kilkanaście lat temu. Od tego czasu technologia mocno się zmieniła i dzisiaj do wyboru jest większa ilość produktów, o czym też można się przekonać na stronie https://www.oknanaleczowska.pl/.

Okna w dzisiejszych czasach dzieli się ze względu na sposób ich otwierania (odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne i obrotowe). Jednak zdecydowanie częściej stosuje się podział ze względu na zastosowane materiały.

Okna wykonane z tworzywa sztucznego

Okna PCV należą do jednych z najchętniej wykorzystywanych. Wpływa na to niska cena, która sprawia, że tego rodzaju stolarka okienna znajduje się w zasięgu finansowym zdecydowanej większości osób. Wykonane są one z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wśród innych zalet tego rodzaju okien wymienić można:

  • wysoką izolacyjność cieplną;
  • możliwość zapewnienia energooszczędności i pasywności;
  • brak konieczności wykonywania prac konserwacyjnych;
  • łatwość w pielęgnacji.

Ich wadą jest to, że w przypadku uszkodzeń, naprawa jest niemożliwa. Konieczna jest całościowa wymiana okna, co też może generować duże koszta. Należy także wspomnieć o tym, że nie nadają się one do wykonywania dużych przeszkleń, które są tak charakterystyczne dla budynków komercyjnych i w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Współczesna technologia pozwala na otrzymanie okien PCV, które swoim wyglądem będą przypominać okna drewniane. Piękny wygląd i estetyka nie wymaga zatem zakupu drogiej stolarki okiennej.

Drewniane okna

Kolejną propozycją są okna drewniane, które zaliczane są do grupy klasycznych produktów. Tych, które znane są od wielu lat. Chociaż współczesne okna drewniane mocno różnią się od tego, co było dostępne na rynku jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Teraz drewniana stolarka okienna to elegancja i dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu można być pewnym tego, że nie trzeba będzie martwić się uciekającym ciepłem. W wielu przypadkach bywa tak, że parametry okien drewnianych i PCV są często do siebie zbliżone. Co więc je różni?

Z pewnością cena. Okna drewniane są droższe. Wysoka cena tego rodzaju produktów sprawia, że okna nie są dostępne dla wszystkich osób. Pomimo tego, że sam producent dba o ich odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, to raz na kilka lat trzeba będzie wykonywać czynności konserwacyjno-pielęgnujące. Tak, aby móc wydłużyć ich żywotność.

Jakie okna wybrać?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od indywidualnych preferencji. W pierwszej kolejności na pewno należy sprawdzić swoje możliwości finansowe. Szczególnie że do zakupu będzie większa ilość okien. Można poprosić sprzedawcę o wykonanie wyceny okien drewnianych i plastikowych, aby móc porównać koszta. Należy także przemyśleć kwestię estetyki. Tzn. tak, aby mieć pewność, że wybrane okna będą dopasowane do całościowej elewacji budynku, dzięki czemu wszystko będzie prezentować się w nienaganny sposób. W ten sposób uda się wybrać dobre okna dla domu lub firmy.