Do niedawna inwestorzy nie mieli zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o rodzaj konstrukcji dachowych. Stawianie dachu opierało się na pracy cieśli na terenie budowy, co zwykle wiązało się z wieloma utrudnieniami i znacznie większymi kosztami. Dziś prefabrykowane konstrukcje drewniane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak powstają prefabrykowane konstrukcje dachowe?

Więźba dachowa przez wiele osób nazywana jest kręgosłupem dachu. To właśnie ona odpowiada za izolację termiczną, ochronę hydrologiczną, a przede wszystkim – za wsparcie pokrycia dachowego. Decydując się na budowę dachu mamy do wyboru więźbę stawianą w technologii tradycyjnej, lub składaną z gotowych prefabrykatów.

W przeciwieństwie do tradycyjnej więźby dachowej, prefabrykowane konstrukcje drewniane są projektowane i tworzone w specjalistycznych zakładach. Dzięki temu znacznie ogranicza się ilość prac wykonywanych na terenie budowy, a co za tym idzie – skraca się czas realizacji całej inwestycji. Więźba projektowana jest komputerowo, a następnie przygotowywana przez odpowiednie maszyny.

Tworzy się ją korzystając z suszonego przemysłowo drewna, posiadającego sfazowane krawędzie oraz czterostronnie ostruganego. Gotowe elementy łączy się ze sobą z użyciem technologii płytek kolczastych, co sprawia, że na placu budowy profesjonalny cieśla spędza zaledwie kilka dni, a montaż nie generuje dodatkowych odpadów i jest znacznie tańszy od tradycyjnego.

Bezpieczeństwo i możliwości prefabrykowanych konstrukcji drewnianych

Dzięki skrupulatnemu projektowaniu, więźba prefabrykowana daje znacznie większe możliwości niż dach wykonany w technologii tradycyjnej. Z użyciem prefabrykatów można swobodnie aranżować przestrzeń, bez konieczności stosowania słupów podtrzymujących. To sprawia, że technologia ta doskonale sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych, ale również w różnego rodzaju halach magazynowych, obiektach handlowych i sportowych, a także między innymi w budynkach inwentarskich.

Tak przygotowane konstrukcje dachowe charakteryzują się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne, nie poddając się nawet silnym, huraganowym wiatrom. Wysoka precyzja wykonania sprawia, że gotowy dach posiada swoistą gwarancję trwałości. Dzięki produkcji w specjalistycznych zakładach, każdy element prefabrykowany jest wolny od wilgoci, pleśni, zarodników grzybów, a także larw owadów. To sprawia, że więźba z prefabrykatów jest znacznie bardziej odporna i bezpieczna w użytkowaniu od tradycyjnej, a dzięki ograniczeniu ilości zużytego drewna, jest również bardziej ekologiczna.