Rolety pozwalają ozdobić okno, zabezpieczyć dom przed wścibskimi sąsiadami oraz chronić się przed zbyt mocnym słońcem. Aby móc w pełni korzystać z takiego dodatku, nie trzeba wiele – wystarczy tylko wybrać takie rolety, które w danej sytuacji będą najlepszym rozwiązaniem. Z jakich możliwości można skorzystać?

Okna drewniane, aluminiowe czy PCV?

Dla tych, którzy mieszkają na parterze w bloku lub w domu, popularnym rozwiązaniem stają się rolety zewnętrzne. Mogą one chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, mogą zapewnić też dodatkową izolację akustyczną. Dla wielu osób stają się one jednak przede wszystkim najprostszym sposobem na zabezpieczenie domu lub mieszkania przed potencjalnymi złodziejami.
Tam, gdzie rolety okienne mają pełnić tylko i wyłącznie rolę ozdoby, nie brak rolet wewnętrznych. Popularnym rozwiązaniem są rolety zwijane, które przy podnoszeniu zwijają się w rolkę. Tu można wybierać pomiędzy roletami wolno wiszącymi oraz roletami kasetowymi, które są wyposażone w boczne prowadnice przymocowane do okna. Nieco mniejszą popularnością cieszą się rolety rzymskie, przypominające delikatne firanki. Świetne sprawdzą się one w stylowej kuchni oraz w eleganckim salonie, a efekty, jakie można dzięki nim osiągnąć, mogą zaskoczyć wiele osób. Tam, gdzie ważna jest elegancja, tam rolety rzymskie okażą się najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze mniej znane, za to wyjątkowo eleganckie, są rolety weneckie, zwijające się niczym kurtyna w teatrze, oraz rolety austriackie, wyróżniające się dużą ilością marszczeń.
Innym rozwiązaniem, z którego korzysta się coraz chętniej, są rolety typu dzień-noc, popularnie nazywane zebrami. Są one świetnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz, w których rozwiązania podobne do żaluzji mogą się doskonale sprawdzić. Plisowane rolety w formie harmonijki to kolejna propozycja, z której można skorzystać. Taki typ rolet najczęściej pojawia się w oknach na poddaszu oraz tam, gdzie okna wyróżniają się dość nietypowym kształtem.

Możliwości jest sporo, a szeroki wybór rolet sprawia, iż do każdego wnętrza znajdzie się wiele ciekawych propozycji. Można dzięki temu stworzyć niejedną aranżację, w której okno będzie odgrywało istotną rolę.