Okna to bardzo ważne elementy w budynku: oprócz wpuszczania naturalnego światła, służą także do ochrony domu przed intruzami, zapobiegają stratom energii, chronią otoczenie przed temperaturami zewnętrznymi (zarówno zimą, jak i latem) oraz izolują przed hałasem, a także są ważnym elementem dekoracyjnym z punktu widzenia wystroju wnętrz i architektury.

Ze względu na ich znaczenie naturalne jest, że przy rozważaniu wymiany lub montażu okien i drzwi pojawiają się wątpliwości dotyczące trwałości okien PCV. W tym sensie ich trwałość jest jedną z cech odróżniających okna PCV od okien wykonanych z innych materiałów i potwierdzających ogromne zalety tego typu okien. W czym jeszcze lepsze są okna PCV? Przeczytaj porównanie okien PCV z oknami drewnianymi.

Czym jest materiał PVC?

PVC jest akronimem pochodzącym od „Polyvinyl chloride”, co oznacza polichlorek winylu. Należy do dużej rodziny materiałów zwanych polimerami. Wspólnym mianownikiem tych materiałów jest to, że są one zbudowane z makrocząsteczek zwanych monomerami. W procesie chemicznym zwanym polimeryzacją, cząsteczki te łączą się w długie łańcuchy tworząc nowy materiał zwany polimerem.

Choć może to brzmieć nieco skomplikowanie, to PVC jest najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym na świecie, a jego niezliczone zastosowania są obecne w naszym codziennym życiu w najróżniejszych formach: w częściach samochodowych, butelkach na wodę lub mleko, rurach, zabawkach, oknach, meblach itp.

Okres użytkowania okien z PCV

Trwałość okien PCV jest ściśle związana ze zwrotem z inwestycji. Innymi słowy, jak długo potrwa amortyzacja zakupu i jak długo będziemy mogli cieszyć się wszystkimi korzyściami bez żadnych przeróbek.

Ogólnie można powiedzieć, że okres użytkowania okien PCV wynosi do 50 lat. Ale aby okna służył tyle lat należy poświęcić trochę uwagi ruchomym częściom okna, okuciom, gdyż smarowanie tych elementów raz w roku gwarantuje ich prawidłowe funkcjonowanie przez tak długi okres użytkowania. Profile PCV natomiast nie wymagają żadnego rodzaju konserwacji i wystarczy czyszczenie wilgotną szmatką i neutralnym mydłem, aby odzyskać wygląd z pierwszego dnia.

Dlaczego okna PCV mają tak długą żywotność?

Właściwości techniczne PVC, w połączeniu z jakością materiału użytego przez producenta i technologią zastosowaną przy jego produkcji, są kluczem do tego, że okna PVC zapewniają najlepsze warunki trwałości. Warto pamiętać, że okna PCV są odporne na działanie czynników atmosferycznych (wiatr, wysokie i niskie temperatury, deszcz, słone środowisko morskie itp.), a także są mniej podatne na gromadzenie się zanieczyszczeń, co wpływa na ich trwałość i zachowanie wartości przez dłuższy czas.