Założenie własnej firmy budowlanej to emocjonujący krok, który wiąże się z licznymi wyzwaniami, ale przede wszystkim ze sporymi wydatkami. Jedną z kluczowych kwestii, nad którą należy się zastanowić na początku rozwoju swojego przedsiębiorstwa, jest sprawa zgromadzenia wszystkich niezbędnych maszyn i narzędzi. Co zrobić, gdy nie ma się wystarczającej ilości środków na zakup sprzętu?

Założenie firmy budowlanej – jak załatwić potrzebny sprzęt?

Na rynku dostępne są rozmaite maszyny i narzędzia stworzone specjalnie z myślą o wszelkich pracach natury budowlanej. Niestety, młody przedsiębiorca, który planuje otworzyć własną działalność, prędko dowiaduje się, że wymarzony sprzęt zazwyczaj słono kosztuje. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Istnieje kilka metod radzenia sobie z brakiem gotówki na start firmy.

Zakup sprzętu w formie ratalnej

Pierwszą z możliwych opcji do wyboru jest kupno potrzebnych narzędzi w postaci ratalnej. Obecnie wiele sklepów z kosztownymi artykułami wielkogabarytowymi oferuje atrakcyjne formy płatności, m.in. płatność odroczoną w czasie czy sprzedaż produktów na raty poprzez zaciągnięcie pożyczki lub kredytu bankowego. To wyjątkowo dobra alternatywa dla osób, które nie mogą wyłożyć dużej sumy pieniędzy od razu, ale mają możliwość zebrania lub zdobycia gotówki w późniejszym terminie. Tutaj jednak należy liczyć się z rosnącymi odsetkami naliczającymi się w czasie.

Wypożyczenie maszyn budowlanych

Jeśli raty za zakup sprzętu wydają się zbyt wysokie, warto rozważyć jego wypożyczenie. Wypożyczalnie maszyn budowlanych zezwalają na wykorzystywanie swoich urządzeń i narzędzi po uiszczeniu opłat zgodnych z wyznaczonym cennikiem. Przykładowo, na stronie https://www.jpd.com.pl/ funkcjonuje profesjonalna wypożyczalnia oferująca usługi wynajmu koparek, ładowarek, strugów, wyrzynarek, pilarek, frezarek i wielu innych. Warto przyjrzeć się takiej działalności, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze. Z drugiej strony trzeba bardzo uważać, by nie uszkodzić wypożyczonego sprzętu.

Dotacja na firmę budowlaną

Ostatnią z sugerowanych możliwości jest postaranie się o dotację na firmę budowlaną. Jeśli nie posiada się zaległości w urzędzie skarbowym lub w ZUS ani innych nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, wystarczy złożyć dokumenty w najbliższym urzędzie pracy. Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu, narzędzi czy materiałów budowlanych. Niestety, często od wnioskodawców wymaga się wkładu własnego, zdarzają się też przypadki odrzucenia wniosku.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, nie jest osamotniony. W praktyce okazuje się, że problem braku środków finansowych na start da się rozwiązać na różne sposoby. Ostateczna decyzja o zakupie lub wypożyczeniu maszyn budowlanych powinna zależeć od wnikliwej analizy swojego budżetu i przewidywań na najbliższe parę miesięcy.