Lustro przydaje się nie tylko do zrobienia makijażu. Może poprawić proporcje wnętrza i nadać mu nowy charakter.
Jest ważnym elementem dekoracyjnym, który pomaga w kreowaniu przestrzeni, jeśli pokryjesz nim znaczną część ściany, np. w łazience czy przedpokoju, da złudzenie głębi, rozjaśni i powiększy małe pomieszczenie. Przy wyborze lustra zapytaj sprzedawcę, z jakiego szkła jest wykonane (np. hartowane jest odporniejsze na uszkodzenia, a w razie stłuczenia rozsypuje się na nie kaleczące kawałki). Pamiętaj również, że bezbarwne tafle są jaśniejsze i dają lepsze, „ostrzejsze” odbicie. By nie zniekształcały, tafla musi być jednak Idealnie gładka.

Zakup lustra w praktyce

Przed zakupem sprawdź, czy na tafli nie ma rys, załamań i innych widocznych skaz lub wyczuwalnych dłonią wad.

  1. DO PRZYKLEJENIA – samoprzylepne lustro zaskakuje swoją niezwykłą formą i lekkością. Bezpieczne, bo nietłukące. Można je przykleić w dowolnym miejscu.
  2. W POZŁACANEJ RAMIE – stylizowane na barokowe lustro jest niezwykle dekoracyjne. Sprawdzi się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i bardzo nowoczesnym, jako niezwykły, wyróżniający się akcent.

Jak dobrać lustro do wnętrza?

Aby właściwie spełniało swoją funkcję, lustro trzeba dobrze dopasować do pomieszczenia.

  • W łazience

Należy umieścić je na wygodnej wysokości. Najlepiej tak, byoczy wypadały mniej więcej na wysokości 3/4 tafli. Dobrze też, aby dolny brzeg lustra był ok. 20 cm nad umywalką (ograniczy to powstawanie zabrudzeń). Lustro takie powinno mieć oświetlenie po obu bokach, wtedy twarz będzie dobrze widoczna i wolna od cieni.

  • W przedpokoju

Jeśli chcesz cała się przejrzeć, zawieś lustro tak, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości 180 cm. Pamiętaj też, że musisz mieć możliwość odsunięcia się od niego na co najmniej 60 cm. Zadbaj również o dobre oświetlenie w pomieszczeniu.

  • W salonie

Warto zawiesić je tak, by choć częściowo odbijało się w nim światło z okna – wtedy wnętrze wyda się jaśniejsze.

  • W pokoju dziecka

Możesz powiesić bezpieczne “krzywe zwierciadła” z lekkiego metalu. Dzieci będą miały świetną zabawę robiąc przed nim miny.

  • Uwaga na pułapki

Zawieszone nad stołem może przeszkadzać oraz dekoncentrować siedzące przy nim osoby. Zanim umocujesz lustro w salonie, sprawdź, co będzie w nim widać z miejsc najczęściej zajmowanych przez gości. Unikniesz przykrych niespodzianek. Cienkie lustra o grubości do 3 mm mogą nieco zniekształcać obraz, dlatego lepiej wybierać te, których tafla ma co najmniej 4 mm. Lustro w sypialni może zakłócać sen, jeśli odbija światło latarni zza okna czy czujniki sprzętu rtv.

Chcąc umieścić lustro w mieszkaniu warto wzorować się na najlepszych projektantach i ich rozwiązaniach. Przykładowo projektant z Białej Podlaskiej ostatnio na łamach portalu https://bialainfo.pl  pochwalił się, że wykonał projekt dla znanej osoby i właśnie sporo wypowiedział się o znaczeniu luster w mieszkaniu.